Szeretettel várunk Benneteket az október 1-én megrendezésre kerülő Kulturális Napon! Az esemény fő témája ez alkalommal a Csí (Qi) lesz. Izgalmas előadással, kínai orvosi konzultációval, valamint a tradicionális kínai gyógymódokhoz kapcsolódó egyéb programokkal készülünk.
Időpont: 2023. október 01. 11-16 óra
Helyszín: Chanwu Központ, 1103 Budapest, Márga u. 9.
Belépődíj: MTKK tagoknak és gyerekeknek ingyenes / nem MTKK tagoknak 1000 Ft
A részvétel regisztrációhoz kötött: JELENTKEZÉSI LAP
A fenti űrlapon tudtok jelentkezni:
- egyéni kínai orvosi konzultációra (azokat várjuk - korlátozott számban -, akiknek ténylegesen van valamilyen egészségügyi problémájuk), - BETELT
- illat tasak készítésre (korlátozott számban), - BETELT
- valamint várjuk segítők jelentkezését is (teremrendezés, tea készítés, füstölő szertartás, illat tasak készítés).
PROGRAM:
10:00-11:00: Előkészületek, teremrendezés
10:30-10:50: Érkezés és regisztráció
11:00-11:10: Köszöntő
11:10-12:10: Előadás: A Csí (Qi) fogalma a kínai orvoslásban (előadó: Dr. Wang Xin)
12:10-12:40: Teázás és holdsütemény kóstolás
12:40-14:30: Hagyományos kínai orvoslás egyéni konzultációk (Dr. Wang Jun és Dr. Wang Xin)
12:40-15:20: Füstölő szertartás
Illat tasak készítés
Kötetlen beszélgetés
A program bővebb ismertetése
Előadás: A Csí (Qi) fogalma a kínai orvoslásban
Taiji gyakorlóként gyakran halljuk a csí szót. Azért gyakoroljuk a taijit, hogy eddzük a belső csít. A csít használjuk a mozdulatainkban. De mi is az a csí? Hogyan működik a testünkben? Milyen szerepet játszik az egészségünkben? Tudjuk-e edzeni a csít? Dr. Wang Xin előadása ezekre a kérdésekre ad választ a kínai orvoslás szempontjából. Az előadás után lehetőség lesz kérdéseket feltenni.
Hagyományos kínai orvoslás egyéni konzultációk
A HKO (Hagyományos Kínai Orvoslás) orvosok általában a jelek és tünetek elemzésével diagnosztizálják a beteget. A vizsgálat során megkérik a beteget, hogy mondja el a problémáit és a tüneteit, ezzel segítve az orvos számára az állapotfelmérést. A HKO orvosok a diagnózis felállításához négy vizsgálati módszert alkalmaznak: szemrevételezés, beszédhang és szagok vizsgálata, kikérdezés, pulzusmérés. Felmérik a beteg külső megjelenését, beszédhangját, megvizsgálják a nyelvét, ellenőrzik a pulzusát és kérdéseket tesznek fel. Az így szerzett információk segítségével igyekeznek megtalálni a betegséget okozó egyensúlyzavar természetét, és tanácsokat adnak az egészség helyreállításához és megőrzéséhez.
Az egyéni HKO konzultációkat Dr. Wang Jun és Dr. Wang Xin kínai orvosok fogják tartani. Mindketten mesterdiplomával rendelkeznek a hagyományos kínai orvoslásból, és mindketten a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának HKO oktatói. Dr. Wang Jun több mint 30 éve gyakorolja a kínai orvoslást Magyarországon, és ő a Kínai Orvosok Szövetségének alelnöke. Dr. Wang Xin a Semmelweis Egyetemen gyógytornász szakán tanult, majd azóta az Egészség & Gyógyulás Hagyományos Kínai Gyógyászat rendelőben praktizál mint gyógytornász és akupunktőr. A két kínai orvossal folytatott egyéni konzultációk során megtapasztalhatjuk a HKO diagnosztika hoholisztikus szemléletét.
A 15 perces konzultáció ingyenes.
Füstölő szertartás
A füstölőt a tradicionális kínai kultúra számos területén használják, mint például vallási szertartásoknál, az ősöknek szóló tiszteletadásnál, a hagyományos orvoslásban és a mindennapi életben is. A füstölők égetése több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Ez az egyik legrégebbi hagyomány, amelynek számos alkalmazása van. Füstölőt égetnek, hogy kellemes illatot biztosítsanak a szobában és a ruházaton, hogy kommunikáljanak az istenekkel, és hogy elűzzék a gonosz szellemeket. A füstölés művészetének gyakorlása egykor a tudósok és magas rangú szerzetesek, császárok és udvari méltóságok számára fenntartott spirituális gyakorlat volt. A füstölő szertartás az illatok, az érzékszervek, az emberi szellem és a természet közötti kapcsolat elmélyítését szolgálja. Fokozza az érdeklődést a tanulás és a meditáció iránt, támogatja az elme működésének megismerését, elősegíti a test és az elme összhangjának megteremtését a bölcsesség elérése céljából.
Illat tasak készítése
A füstölőkultúra fontos részét képezték az illat tasakok, melyek Peinangból (佩囊) származnak. Eredetileg kis szövetzsebek voltak, melyekben apró tárgyakat tartottak, hiszen abban az időben a ruhákon nem voltak zsebek. Később az emberek gyógynövényeket szárítottak díszes selyem tasakokban. Ezeket a ruhán viselték, hogy illatozzanak. A tasakokat a hónalj alatt, az ingujjba rejtették, és az illat az ingujjon keresztül áradt ki. A Tang-dinasztia idején a tasakokat az előkelő társaságban férfiak és nők egyaránt hordták, és a lovas kocsikra akasztották. A tasakokat a férfiak és a nők eltérő módon és céllal viselték. A férfiak számára a tasak a füstölés és a rituálé eszköze volt, leggyakrabban a derék körül hordták. A nők számára a tasak általános ruházati kiegészítőként szolgált, mellyel kifejezhették női bájaikat és érzéseiket. Amikor a nők tasakot ajándékoztak a férfiaknak, ezzel jelezték feléjük érzelmeiket. A Ming és a Qing dinasztia idején a tasakok fénykorukat élték, és a gyógyítás egyik módszereként tartották őket számon.
A rendezvényen a jelentkezők elkészíthetnek egy-egy illat tasakot. Gyerekek is jelentkezhetnek, ha tudnak bánni a varrótűvel vagy ha a szülők segítenek nekik ebben. A tasak készítése kb. 30 percet vesz igénybe.
